Andy Warhol a Slovensko? Zabudnite!

Autor: Frantisek Peter Pravda | 14.7.2011 o 23:59 | (upravené 15.7.2011 o 0:59) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  2306x

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné! A k tomu pár nelichotivých viet na tému národná hrdosť. Súvisí to? Podľa mňa hej.

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné!

Andrew Warhola mladší sa narodil v Pittsburghu, Pensylvánii 6.8.1928 ako štvrté dieťa rusínskeho baníka Andrija, ktorý utiekol v roku 1914 za lepším životom do Ameriky nasledovaný svojou manželkou Júliou v roku 1921.
Warhol sám seba považoval za čistokrvného Američana, čo aj sám niekoľkokrát vyslovil. Z umeleckého hľadiska je všeobecne známe, že bol fascinovaný konzumným charakterom americkej spoločnosti, ktorý transformoval do umenia, ktoré je svojrázne do morku kosti.
U nás veľmi dobre známa Campbellova polievka, portréty Maa alebo Marylin sú iba špičkou ľadovca Warholovej tvorby, ktorej komerčný úspech financoval a umožnil rôzne iné formy umenia ako fotografia, film, performance art, sochárstvo atď. Andy bol všestranný a šiel do hocičoho, v čom videl momentálnu sebarealizáciu.

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné!

Narodil sa v USA a človek narodený v USA je Američan, bodka. Tento fakt by bolo ešte možné prehliadnuť, keby jeho rodičia boli Slováci. Bohužiaľ! Obaja boli Rusíni! Dám ruku do ohňa za to, že v domácnosti Warholovcov sa nerozprávalo po slovensky. Andy vlastným životom a tvorbou dokázal chrliť americkosť v jej nahej umeleckej podstate. Slovenský národ môže byť hrdý na to, že tu existuje chátrajúce múzeum, že rodičia legendy pochádzajú z územia dnešnej Slovenskej republiky, ale nemá právo si etnicky nárokovať Andyho Warhola.

Slovenská národná hrdosť má pramálo oporných bodov. Je to dané tým, že Slováci ako národ nepredstavujú významný element v histórii ľudstva. Okrem výnimočných (a regionálnych) zásahov do behu dejín akými bolo Slovenské národné povstanie alebo udalosti 68-eho, ktoré v konečnom dôsledku mali dopad iba na Slovensko, obyvatelia územia dnešnej SR nikdy nedržali kľúče od miešačky. Ani od tej vlastnej...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?