Andy Warhol a Slovensko? Zabudnite!

Autor: Frantisek Peter Pravda | 14.7.2011 o 23:59 | (upravené 15.7.2011 o 0:59) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  2332x

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné! A k tomu pár nelichotivých viet na tému národná hrdosť. Súvisí to? Podľa mňa hej.

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné!

Andrew Warhola mladší sa narodil v Pittsburghu, Pensylvánii 6.8.1928 ako štvrté dieťa rusínskeho baníka Andrija, ktorý utiekol v roku 1914 za lepším životom do Ameriky nasledovaný svojou manželkou Júliou v roku 1921.
Warhol sám seba považoval za čistokrvného Američana, čo aj sám niekoľkokrát vyslovil. Z umeleckého hľadiska je všeobecne známe, že bol fascinovaný konzumným charakterom americkej spoločnosti, ktorý transformoval do umenia, ktoré je svojrázne do morku kosti.
U nás veľmi dobre známa Campbellova polievka, portréty Maa alebo Marylin sú iba špičkou ľadovca Warholovej tvorby, ktorej komerčný úspech financoval a umožnil rôzne iné formy umenia ako fotografia, film, performance art, sochárstvo atď. Andy bol všestranný a šiel do hocičoho, v čom videl momentálnu sebarealizáciu.

Andy Warhol nemá so Slovenskom skoro nič spoločné!

Narodil sa v USA a človek narodený v USA je Američan, bodka. Tento fakt by bolo ešte možné prehliadnuť, keby jeho rodičia boli Slováci. Bohužiaľ! Obaja boli Rusíni! Dám ruku do ohňa za to, že v domácnosti Warholovcov sa nerozprávalo po slovensky. Andy vlastným životom a tvorbou dokázal chrliť americkosť v jej nahej umeleckej podstate. Slovenský národ môže byť hrdý na to, že tu existuje chátrajúce múzeum, že rodičia legendy pochádzajú z územia dnešnej Slovenskej republiky, ale nemá právo si etnicky nárokovať Andyho Warhola.

Slovenská národná hrdosť má pramálo oporných bodov. Je to dané tým, že Slováci ako národ nepredstavujú významný element v histórii ľudstva. Okrem výnimočných (a regionálnych) zásahov do behu dejín akými bolo Slovenské národné povstanie alebo udalosti 68-eho, ktoré v konečnom dôsledku mali dopad iba na Slovensko, obyvatelia územia dnešnej SR nikdy nedržali kľúče od miešačky. Ani od tej vlastnej...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?